2011. dec. 31.

Luca-jóslat 2012-re

A népi megfigyelés szerint Luca napjától karácsonyig (december 13-25.) minden nap időjárása az új év egyes hónapjainak felel meg. A Luca-kalendárium a csapadékot tartja szem előtt, eszerint lesz száraz, borult vagy csapadékos az illető hónap. Megfigyelésem napszakokra bontottam, hogy még pontosabb (jaja, pontos, főleg a köd miatt :) legyen az előrejelzés a hónapok harmadaira. Nos, lássuk akkor akkor, hogyan is fog alakulni a jövő év :) 

December 13.- enyhe idő, ködös/ nagyon ködös/ hideg, sűrű köd 
Január- Ködös, enyhén csapadékos lesz, leginkább havazás, hószállingózás várható.

December 14.- enyhe idő, ködös/ elült a köd, felhős ég/ ködös 
Február- Hónap elején ködös, majd február közepétől borult száraz, utolsó harmadra gyenge havazás várható.

December 15.- ködös/ enyhe köd/ vastag köd
Március- Eleinte labilis légréteg, majd esős időszak következik.

December 16.- enyhe idő, szemerkélő eső/ eső/ tiszta ég
Április- Első harmadban enyhén csapadékos, majd eső várható. Utolsó harmadban nem számíthatunk csapadékra.

December 17.- enyhe idő, felhős ég/ eső/ széllökések, szemerkélő eső 
Május- Esős hónap lesz, középső harmadban jelentősebb csapadékkal. Aranyat fog érni :)

December 18.- reggelre pár mm-es hó/ felhős, csendes idő/ tiszta égbolt
Június- Alapvetően meleg száraz idő várható, hó elején elszórt esővel.

December 19.- ködös/ felhős, enyhe idő/ tiszta égbolt
Július- Felhős meleg idő lesz elszórt záporokkal. Utolsó harmadban csapadékmentes időszakra számíthatunk.

December 20.- reggelre vékony hóréteg (pár mm)/ enyhén felhős/ ködös idő, éjjel hószállingózás
Augusztus- Csapadékos, esős hónapnak ígérkezik meleg idővel. Hó elején és végén záporok, tartósabb eső várható.

December 21.- ködös idő/ enyhén felhős az ég/ tiszta égbolt 
Szeptember- Meleg, párás idő. Hónap közepén elszórt zápor, de jelentősebb csapadékra nem számíthatunk.

December 22.- tiszta ég/ tiszta égbolt/ enyhén felhős 
Október-  Napos nyárutó várható csapadék nélkül.

December 23.- felhős, borult idő/ párás, felhős/ enyhe idő, felhős égbolt 
November-  Évszakhoz képest enyhe, száraz idő lesz, hónap végén elszórt esővel.

December 24.- tiszta égbolt/ elszórtan felhők, kevés időre kisütött a nap/ enyhén ködös, felhős
December- Többnyire felhőmentes enyhe idő, néha megnövekvő felhőzet mellett szemerkélés,     hószállingózás várható.

Nos hát, ennek ismeretében lehet tervezni kirándulásainkat, nyaralást, nagyobb munkálatot mi az időjárás függvénye. De ha nem jön be ez a "pontos" előrejelzés, tuti, hogy a globális felmelegedés az oka! :)

A kalendáriumot bezárandó, nem hagyhatom ki Szilvesztert, az év legvidámabb és legzajosabb napját sem. Az év többi jeles napjára vonatkozó népi hiedelmeket, szokásokat, melyek még hiányoznak a kalendáriumból, majd jövőben pótolom. Hisz forog az esztendő kereke...




December 31.- SZILVESZTER NAPJA

A rómaiak december végi Saturnalis ünnepének hatására az év búcsúztatására még most is Szilveszter éjszakája a legvidámabb éjszaka. Régen is elbúcsúztatták az óesztendőt, és közben számos praktikával, varázslattal igyekeztek kifürkészni a jövendőt. Különösen az eladó lányok voltak kíváncsiak sorsukra, arra, hogy férjhez mennek-e, vagy továbbra is pártában kénytelenek tölteni ifjúságuk napjait.
            
Ez a nap minden mozzanata mágikus cselekményekkel van tele: A korán kelő háziak kihúzták a kútból a karácsonykor bedobott piros almát. Az alma egészséges vagy romlott állapotáról következtettek az egész télre. A karácsony óta bent álló szénát kihordták, az állatok alá szórták, a karácsonyi gabonát, szénát, lucabúzát megetették az állatokkal. Ebédre bableves készült meg kocsonya. A zenészek is megindultak köszönteni. Délután a gazda ellátta az állatokat. Egész délután feszültek minden reccsenésre, mert az halált jelentett. Vigyáztak, hogy semmit el ne törjenek, mert az bajt hozott. Elérkezett végre az óesztendő utolsó estéje, a vigasság, a bolondozás ideje. A fiatalság, hogy jövendőbeli sorsát megtudja, különféle praktikákhoz folyamodott: Volt olyan hely, ahol almát hámoztak, de úgy, hogy egyben maradjon a héja. Ezt a hátuk mögé vették, és attól függően, hogy milyen alakot vett fel az almahéj, következtettek a jövendőbeli nevének kezdőbetűjére. Volt, ahol a gombócozás „nyújtott” némi reménysugarat a lányoknak. A víz színére elsőnek feljövő gombócba gyúrt név tartalmazta a titok megfejtését. A papucsdobás is biztos híradással szolgált. Ugyanígy a tányéremelés, a disznóröfögés hallgatása, a tűzhelynek háttal állva sós pogácsa sütése, az ólomöntés és még ki tudná felsorolni a sok-sok varázscselekményt. Az állatok sem maradhattak ki, azok is „megszólalnak” éjfélkor. Elmondják egymásnak sorsukat. Panaszkodnak, vagy dicsérik a gazdát.

Időjósló- és termésjósló nap is Szilveszter napja. A csillagok ragyogása jó termést jelent. Az eső ezen az éjszakán és a reggeli napfény hajnalban rossz termést hoz. Ha a vízbeállított gyümölcsfa kivirágzik, bő gyümölcstermésre lehet számítani.

Kimondottan szenttamási szokás, hogy a gyerekek és ifjak a Malomoldal nevű domboldalra gyúlékony anyagokból (szalma, forgács, gumi) kirakják az ó- és az újesztendő évszámát, melyet éjfélkor meggyújtanak. Messzire ellátszik fénye. Éjfélkor a szomszédok kapujuk előtt, pezsgővel teli pohárral kezükben kívánnak egymásnak boldog újévet. Az ital a jövő évi vidámságot előlegezi meg.


Kívánok én is minden kedves látogatómnak egészségben,
vidámságban és szép fényekben gazdag,
boldog új évet!


2011. dec. 25.

2011. dec. 21.

Búcsúfia


Búcsúfiát vegyenek!

December 21.- SZENT TAMÁS NAPJA

A régi hagyományokhoz híven, a nagy ünnepség, az egyházközség búcsúünnepe december 21.-én, Szt. Tamás apostol ünnepén van. Ilyenkor a falu apraja-nagyja részt vesz a búcsús szentmisén. A felnőttek azért, mert a falu ünnepnapja (székelyruhás házaspárt is láttam a templomban), a gyerekek meg titkon azért is, hogy búcsúfiát vehessenek :) 

Na és most erről szól a bejegyzésem. Mert a finom, puha és igazán szép tükrös-szives mézespogácsák mellett az élelmes árusok mindenféle ketyerét kínálnak. Árulnak pattogatott kukoricát, pityókapelyhet (székely csipsz :) amivel nem is lenne bajom, de az a sok kütyü-mütyü, meg ördögkölyök és a sok színes, haszontalan ócskaság, mi az occó piacról érkezett... Ja! Olyan bicskát is lehetett kapni, aminek a pengéjét ha ki akarod nyitni, jól megráz... Vicces. Sapka-zokni-harisnya, mézeskalács-cukorka, bizsu-bazár, játékoknak nevezett műanyag vackok, villogó-zenélő akármik. Na, volt felhozatal. Egyetlen bácsi volt tán a kakukktojás, ki kötőféket és pirosbojtos ostort árult. Igaz, nem volt borsikából az ostor nyele, de valahogy mégis jól esett a látványa. Ostort ugyan nem vettem, de csavaros cukorkát azt kettőt is. Búcsúfiának.


2011. dec. 13.

Luca napja


Gabinak (tőle kaptam) szeretettel, gabimadarak :)
Mert Gabriella és Luca, majdnem ugyanaz.

December 13.- LUCA NAPJA

A téli népszokások közül az egyik legjelentősebb. A Luca név a Lucia latin névből ered, és fényt jelent. A naptárreform előtt ezen a napon volt a leghosszabb az éjszaka, legrövidebb a nappal, azaz a napforduló. Akár tavasszal György-napon, télen pedig ezen a napon, a néphit szerint, szabadon garázdálkodhattak a gonoszok.

Luca napja főként asszonyi ünnep. A lányoknak, asszonyoknak tilos volt ezen a napon dolgozni. A babona szerint: Luca megbünteti azokat, akik fonnak, szőnek, mosnak, varrnak az ő ünnepén és Luca a fonó asszonyokhoz orsót hajít, a fonalat pedig kóccá változtatja- tartották.

Luca napján szokás volt az alakoskodás is. 3-6 fős csoportok járták a házakat. Magukra fehér leplet tettek, míg arcuk elé vagy a fejükre szitát. Ellenőrizték a fiatalságot, és a lustákat megszégyenítették.

Az asszonyok tollas Luca-pogácsát sütöttek, s ha valakinek a pogácsáján a toll megsült, az közeli halált jelentett. Luca-napon tilos volt a kölcsönadás. Ekkor Luca-búzát is vetettek: egy edénybe 100 szem magot kell tenni. Ez karácsonyig kicsírázik, kibújik és megmutatja, hogy milyen lesz a jövő évi termés. Karácsony után ezt meg kell etetni a tyúkokkal, hogy jobban tojjanak. A lányok Luca- cédulát készítenek. A 13 gombócba fiúneveket kell gyúrni, s amelyik gombóc a kifőzéskor először feljön, a benne levő cédula megmutatja, milyen nevű lesz a jövendőbelijük.

Még ma is sokan írják a Luca-kalendáriumot. (Én is belevágtam :) A néphit szerint Luca napjától karácsonyig a naponta megfigyelt időjárás az elkövetkező év 12 hónapjának felel meg. Egy falumbeli nénitől is így hallottam. És szerinte abszolút hiteles és megbízható ez az előrejelzés :) (A Metapédia szerint pedig amilyen az időjárás este 6-tól hatóránként másnap este 6-ig, olyan lesz az illető hónap megfelelő negyedeiben is.) 

A Luca-szék készítése ezen a napon kezdődik. (A kedvencem, bár még nem láttam, s nem álltam Luca-széken :) 13 fából áll, s ha elkészül, karácsony böjtjén felismerik a boszorkányokat. Aki készíti, minden nap annyit kell dolgoznia rajta, hogy az pontosan karácsony estéjére legyen készen. Akkor a készítő elmegy az éjféli misére, és ott a székre fölállva felismeri a boszorkányt. A szokásban az is szerepel, hogy mákot kell elszórni a misére menet, ugyanis utána menekülnie kell, mert a boszorkányok üldözik. A boszorkányok azonban kötelesek minden szem mákot fölszedni, s így meg tud menekülni. Ezután azonban haza kell szaladni és a széket tűzbe kell vetni, mert különben a boszorkányok ellátják a baját a lucaszék tulajdonosának.

Sok helyen szokás volt a kotyolás, amikor a fiatal legények sorra járják a házakat jókívánságaikkal. A fiúk szalmát és fadarabot vittek magukkal, s ha egy házba betértek, arra térdelve mondták el köszöntőjüket. A házigazdák ezután kukoricaszemekkel és vízzel leöntötték őket, ők pedig a szalmával és a fával „megvarázsolták” a tyúkokat, hogy egész évben jól tojjanak.

Luca, Luca, kitty- kotty, kitty- kotty,
Néném asszony litty- lotty, litty- lotty.
Tíkjaik, lúdjaik jó tojók legyenek,
Százat tojjanak, ezret költsenek!
Kitty- kotty, kitty- kotty, adjon isten bő bort,
Bő búzát, borockot, vörösfarkú malacot,
Szekerünkbe kereket, poharunkba feneket,
Akibűl ihassunk eleget!            

Ui: 
Ma egész nap ködös, de amúgy enyhe idő volt. Ilyen lesz a január? Hó egy szem se? Majd kiderül :)

2011. dec. 10.

2011. dec. 5.

Mikulás levél...

Gyerekszáj:

"Anyukám, na most kérjed a kávéfőzőt!! Ezt nem te kell fizesd..." :)


2011. nov. 27.

Csipke

2011. nov. 25.

Széljegyzet


Érdemes volt várni! :)

Még ha nem is kell mindenre magyarázatot találni, gurult-gurult a labda, és sokféle ötletelés, megfejtés született a sokszáz éves történetre. A Melinda, az Egyszerű kiruccanók blogján is nagyon érdekes olvasmányt találtam ezekről a freskókról. Azt is ajánlom! 

No de, Hajni és Anti tollából valók itt alább a képekhez írt frappáns és tényleg találó szöveg. Így kerek a kép :) Csak az az egy a bibi, hogy én addig-addig nézegettem fotózás közben föl-le, hogy biza egy kép, pont a medvés kimaradt! Úgyhogy még azt mindenki gondolja oda :) 
Nos, kit érdekel, fusson még egy kört az alant lévő képsoron. Nekem tetszik! :)

Apróbetűs rész: A helyes megfejtést beküldők (Csaba is) átvehetik a jutalom szelet zsíroskenyeret nálam! :))

2011. nov. 16.

Hosszú történet

-Egyszer egy nap-

Nagyon régóta tervezem, hogy közelebbről is szemügyre vegyem a göröcsfalvi templom harangtornyát díszítő rajzokat. Már messziről magára vonja a tekintetet különös díszítésével, vörös árnyalatú jeleivel... Közelebbről  szemlélve egész történet bontakozik ki hálóra festve, különös figurái a régmúltat idézik. 

Helyi forrásból tudom, hogy a  lőréses tornyot válogatott terméskőből 1080-ban! emelték , majd 1270-ben építettek templomot is hozzá, amit a XVI. században javítottak. A javítás során a feltehetőleg XIV. sz. körüli, pogánynak ítélt festményeit "kiigazították" , így homályba merül az eredeti történet. 
Azért találgatni, mesét szőni így is lehet :)

Megpróbálom a képeket úgy elhelyezni, hogy a sorrend megfeleljen a tornyon látottaknak. Előbb a D-i fal, majd a Ny-i és végül az É-i oldal rajzait mutatom. Bevallom, photoshoppal "restauráltam" kicsit :) és míg így babráltam a képekkel, az egyértelmű nap-hold, csillagok (jelképek) mellett sok kérdőjel  villogott a rajzok körül... Párharc? Játék? Ő a táltos? Mit jelent a karika? Milyen állat az? Hogyan lehet így hegedülni? Miért lyukas a szarvas lába?  Hátha nektek sikerül kitalálni! :)  

Utólag beszerkesztve:
Képek alatti jegyzet a tuti befutó megfejtés Hajni és Anti tollából. Addig törpöltek, míg kerek lett a történet :)

-jött az ellenség-

-harcoltunk ellene-

-győztünk, még a kutya is megugatta :)-

-az ellenség gyalogosan menekült hegyen-völgyön,...-

-...vízen-földön, és mi csak kaszabultuk őket-

-míg valamennyit el nem pusztítottuk, és visszavettük tőlök a hatalmat 
(a karika ezt jelképezi , a rómaiak adtak méreten felüli karperecet a vazalus vezéreknek )
valamilyen madár napján-

-amit meg is ünnepeltünk nagy dínom-dánommal-

-a szent csodaszarvasnak hálát adva,
 aki most már nyugodtan pihenhetett a végtelen csigavonalig az égig érő fa mellett,
míg az égen ragyog a nap és a csillagok. :)

2011. nov. 11.

Márton-napi liba

November 11. - MÁRTON NAPJA 

Márton napja az ősz és a tél határmezsgyéjén áll. Minden nagy változás kezdetén pogány őseink áldozatot mutattak be. A téli áldozati szokások elsősorban Márton napjához kapcsolódtak. A pogány időkben az emberek hízott libákat ajánlottak fel isteneiknek. Talán ebből a szokásból ered a lúd levágása Márton napon.
„Aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik.” –tartotta a mondás. A liba csontjából jósoltak az időjárásra: ha a liba mellcsontja fehér, áttetsző, akkor havas, hosszú lesz a tél, ha viszont barna, homályos a csontlap, akkor rövid, sáros tél várható. A Márton-napi időjárásról az elkövetkező télre is jósoltak:
„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél lesz. Ha barnán, kemény tél várható.”
„Ha Márton napján esik a hó, akkor hosszú tél lesz.”
„Ha jókedvű Márton, kemény lesz a tél.”
„Ha Mártonkor a lúd jégen áll, karácsonykor sárban botorkál.”
A Márton-napi idő a márciusi időt mutatja meg.

Márton napján szokás volt a pásztorok megajándékozása. A pásztortól mindig tartott az állattartó, mert megronthatta állataikat, befolyásolhatta az állatszaporulatot is! A pásztor járandóságát nemcsak pénzzel és gabonával elégítették ki, hanem még évente ajándékokkal is gyarapították. Az ajándékozás elsősorban Márton napján volt szokásos. Ekkor a pásztor nyírfaággal a kezében a következő jókívánságokkal köszöntött be az állattartó gazdákhoz:
„Elhoztam Szent Márton püspök vesszejit,
Annyi szaporodásuk legyen az állatjoknak,
Amennyi ága- boga van Szent Márton püspök vesszejinek.
Adjon Isten bort, búzát, békességet,
Ha meghalunk, lölkünknek örök üdvösséget.
Dicsértessék a Jézus neve.”



Mi itt se vagyunk! :)

S mit a lúdról tudni kell, azt megtaláljuk a Nagy Lajos Képtelen természetrajzában :) Aszongyahogy:
"A fiatal lúd neve liba, ami annál különösebb, mert a tizenhat esztendős falusi libákat, ha megöregszenek, nem lúdnak, hanem vén tyúknak nevezik. Az eleven liba csupán falun fordul elő, ahol dacára annak, hogy manapság is csapatosan legelész a mezőn, az úgynevezett libapásztor felügyelete alatt, aki maga is liba, s gyakran szerepel az operettekben és a mesékben, mint a királyfi szerelmese.
A ludat már a régi rómaiak is ismerték; ők csinálták azt a szép latin szót, hogy: tónaludátusz, ami tulajdonképpen nem is igaz, mert nem usz át, hanem csak egy kis darabon beusz, aztán visszaúsz; ami a tón átusz, az nem lúd, se nem hal, hanem csónak vagy úszóbajnok. (...)
A vadlúd valamivel kisebb, mint a házilúd, igazi madár és nem álmadár, mert tud röpülni, sőt a "V" betűt is ismeri, mert röpülés közben a vadludak csapatja "V" betűt formál, éppen úgy, mint a darvak, amelyek szintén intelligens állatok. A "V" betű ismeretén kívül a vadlúd intelligenciájára vall az is, hogy őt az emberek nem eszik meg, mert  a megevés ellen sikerrel tud védekezni, egyrészt azáltal, hogy a húsa rossz, másrészt éppen azáltal, hogy oly magasan röpül, hogy a legéhesebb embernek is csupán az étvágya száll föl odáig."

A középkorban a Mártonnal kezdődő karácsony előtti hónap ugyanolyan böjtös időszaknak számított Európa-szerte, mint a farsang és húsvét közötti nagyböjt. Márton napján a libapecsenyére újborral teli poharat ürítetek, és felkészültek a böjtre. Márton napjára általában megforr az újbor, ezért tartja a szólás:  „Az újbornak Szent Márton a bírája.”



2011. nov. 1.

"Nyugodjanak békében!"


"Fáradtságom adom az esti árnynak,
Színeimet vissza a szivárványnak.
Megnyugvásom a tiszta, csöndes égnek,
Mosolygásom az őszi verőfénynek.
...
A holtom után ne keressetek,
Leszek sehol- és mindenütt leszek."

(Reményik Sándor: Végrendelet)

2011. okt. 26.

Sáska Józsi



Csak beugrott hozzám meglátogatni. Kellemesen elcseverésztünk, hogy megy a nyár, jön az ősz, a hideg s ő mit csinál... Szőlővel kínáltam a kedves vendéget, ő nem utasított vissza. Jóízűen s illemtudóan falatozott a lédús csemegéből. Szemmel láthatóan ízlett neki és jól esett a szíves vendéglátás.

 

Bókólt még keveset, egy poént is elsütött min aztán jót nevetett. Én meg azon, ahogy ő nevet :)
Majd, mint ki jól végezte dolgát, ráugrott egy napsugár nyalábra és hogy távozása is oly élvezetes legyen mint társasága, hatalmas szitakötőt utánozva röppent a zöld levelek közé. Biztos vagyok benne, hogy még leselkedett kicsikét, hadd lám, rögtön becsukom az ajtót? Nem egyébért, mert tavaly az a fukar hangyáné azt tette. Ezt is tőle tudom.

2011. okt. 17.

2011. okt. 7.

És ismét juhhé!


Megérdemel ez a kép egy második bejegyzést is. Egyszer is, mert a fiam van rajta és nagyon jól szórakoztunk a játék idején, másodszor pedig ez a kedvencek közül is a legkedvencebb fotóm. Na és amiért most itt dicsekszem vele: a Magyar Fotóművészek Világszövetsége által rendezett XI. Nemzetközi Magyar Fotóművészeti Kiállításon -ha csak rövid időre is-  neves fotósok képei között ujjonghatott :) A maximális 27 pontból 25-öt kapott. Ez számomra kitüntetés! :) Plusz még rákerült a katalógus borítójára is!
Kell ennél több?


No és a dicsekvés után szerényen összehúzva magam gratulálok Mindazon Blogtársaknak, akik szintén  kiállítók voltak!  A kiállítás képei itt megtekinthetők.

2011. okt. 6.

2011. szept. 26.

Rozsdafarkú


Házi rozsdafarkú (Phoenicurus ochruros)


No, ez az aranyos kis rozsdafarkú lett a sasles eredménye :) Ott bandáztak a sasok (?) , ott keringtek egy sort vagy öten, de alább már nem ereszkedtek. pedig meghúztam magam, amennyire lehetett. Nem hiába éles a látásuk... Következőbe viszek nekik egy rúd szalámit :) Aztán míg ott lapítottam, egy kis rozsdafarkú akart engem jobban szeműgyre venni, mert láthatóan nem zavartatta magát. Egy sziklarepedés lehetett a kedvenc helye, mert mind oda járt vissza. 

Csudajó kikapcsolódás a madarakat figyelni! Nagyon jól éreztem magam, mégha nem is sikerült sast lőni. Azért visszamegyek még :)

Piros traktor :)

A beígért traktor Gabinak és Paparazzonak :)

Egy gyors kérdés: Mit keres egy traktor a tengerben? 

2011. szept. 23.

A Kövek




A reggeli álmos fényben, majd az esti lenyugvó nap utolsó sugarában még kicsit sütkérezve látszanak a Kövek: Nagy-Hagymás (1792m), Egyes-kő (1608m), Öcsém-tető (1706m).

2011. szept. 20.

"S" visszatér!




Átmelegedett fotós táskában utazott hazáig ez a csinos potyautas, bááár mikor rábukkantunk, nem kis riadalmat keltett! Ha jól azonosítom, rézsikló, tehát nem mérges, de harapni azt tud. Lapátról seprűnyélre ügyeskedtem (minő boszorkányság! :) majd csobbant is a vízbe. Tanulság: kirándulás után nem csak kullancsot keresünk, de... érdemes a cuccokat is átvizsgálni, mielőtt bevisszük a házba. 

Na és dokumentum értékű a köv. fotó: Hányas lába lehet egy medvének? :) Ez a nyom este még nem volt a forrás közelében... Az én bakancsom 8-as. Minden esetre az éjszakai szarvasbőgés hangja kellemesebb volt, mint ez a reggeli meglepi :)

2011. szept. 10.

2011. szept. 3.

PS, azaz próbálgatás :)


Matattam kicsit a photoshopbanban, huzigáltam a csúszkát és mintha rajz órán éreztem volna magam :)
Nagyon elégedett vagyok az alkotásommal  :D

2011. aug. 23.

2011. aug. 22.

"S"


S, mint Spider
 :)


S akcióban