2011. jan. 30.

Csillagmezőn jégpáfrány





Négy nappal ezelőtt, mikor ugyanilyen csikorkó hideg volt, tettünk egy sétát a Feredőhöz. Nagy ámulatomra csodálatos jégképződmények lepték el a kis medence felszínét. Sajnos a nap már eléggé fáradt volt, de azért tettem egy próbát, hogy képbe zárjam ezeket az érdekes "páfrányokat". "A kialakult jégkristályok formája a keletkezés helyi adottságainak függvényében eltérő, de közös vonásuk, hogy hexagonális szimmetriát mutatnak."-írják a nagyok, meg azt is, hogy nincs két egyforma jégkristály. És valóban.
Ilyet eddig még sosem láttam. Ti igen?

2011. jan. 22.

Mese



Tavacskánktól, a Feneketlen-tótól nem messze van egy másik forrás. Kis medence fogja fel a csorgó vizét, mert jó itt a mezei munkából hazajövő munkásoknak felfrissülni és a nyári napon gyermekeink is szívesen jönnek ki ide a faluszélre játszani, tarajos gőtéket lesni. Most is ezt csináltuk, csak éppen a gőtéknek nem akaródzott feljönni :)
Két évvel ezelőtti képeim közül valók, de nagyon szeretem.

2011. jan. 18.

Tükröm-tükröm

Egy tükörterem nagyon sok játékra ad lehetőséget, de leginkább jól megzavar. Azt se tudod hol a ki és hol a be, a jobbra vagy balra... Jó móka bent bolyongni :) Itt mégis egy pillanatra valami mást sugallt nekem az oszlopok hosszú sora, és ez a kis pihenő talán visszadta a tájékozódási képességet is :) Ja, meg nehéz volt fotózni úgy, hogy magam is ne essek a tükör csapdájába.

2011. jan. 14.

Prágai kötelező



"Aki nem sétált végig a Károly-hídon, az nem is látta Prágát."
Amolyan kötelező :)
A Moldva (Vlatav) folyón a Károly-híd építését IV. Károly 1357-ben rendelte el, alapos asztrológiai tanácsok alapján kitűzve a pontos dátumot. A híd az Óvárost és a Kisoldalt köti össze.
És ha már képzeletben átsétáltatok A hídon, hallgassátok meg Bedřich Smetana Vltava című szimfónikus költeményét. Egyik kedvencem!
http://www.youtube.com/watch?v=Cz73NNK_sdE&feature=related


2011. jan. 9.

Na ki a nagyobb?


Ha nem tévedek, erdei pinty, ki itt még a püspök úrnál is magasabb helyet foglal el... :)

2011. jan. 7.

Pfúj, köd!




...ki nem állhatom a ködöt. Levert lesz a hangulatom, beteggé tesz hacsak, hacsak valahonnan túlról egy pici fény át nem világít a szitáló ködfátyolon és érdekes, sejtelmes képi világot nem varázsol elém...

2011. jan. 6.

Forog az esztendő kereke

-Boldogasszony hava-
Január 1.  ÚJÉV NAPJA 
A hónap első napja – kiskarácsony – az újesztendő kezdete, tele van babonával, mágikus vagy analógiás jellegű szokással. A néphit úgy tartja, hogy ami az év első napján történik, ismétlődni fog egész esztendőben. Fontos szerepe volt ilyenkor a jóslatoknak, amelyekkel az újesztendő szerencséjét vagy szerencsétlenségét igyekeztek előrevetíteni. A lányok ólomöntéssel, galuskafőzéssel, sok egyéb praktikával „keresték” jövendőbelijüket. A jóslások, varázslások, hiedelmek a gazdasági élettel is kapcsolatosak voltak. A gyümölcsfákat megfenyegették, hogy teremjenek, a tyúkokat abroncsból etették, hogy egész évben egy helyre sokat tojjanak (analógiás varázslat). A pásztorok, béresek „nyájat fordítani” jártak, kongóztak, csergettek szilveszterkor és újévkor. Úgy tartották, hogy a zajra felébredő jószág ha a másik oldalára fordul, biztosítja az egészségét a következő esztendőre. Újévkor nagy jelentőséget tulajdonítottak bizonyos ételeknek. Pl. az újévi étkezéshez egész kenyeret tettek az asztalra, hogy mindig legyen kenyér; malac - vagy disznóhúst ettek, mert az előre túrja a szerencsét, míg a szárnyas elkaparná azt. Nemcsak hiedelmekkel, varázslással próbálták biztosítani a szerencsét, hanem a szó varázserejére is számítottak a köszöntőkkel, jókívánságokkal. Úgy vélték, hogy a jókívánság csak akkor teljesedik be igazán, ha elsőként férfiember vagy fiúgyermek kíván a háznál boldog újesztendőt.


Január 6. VÍZKERESZT, HÁROMKIRÁLYOK NAPJA
A karácsonyi ünnepkör zárónapja, a farsang kezdőnapja. A nyugati egyházak ekkor emlékeztek meg Jézus megkereszteléséről a Jordánban. (Ennek emlékére szentelnek vizet a templomokban- innen a vízkereszt elnevezés) és a Háromkirályokról - a három napkeleti bölcs betlehemi látogatásának emlékeként. Ezeknek megfelelően a nap legismertebb szokásai a vízszentelés, házszentelés és a háromkirály-járás.
Ezen a napon a ház előtti földet meglocsolták szentelt vízzel, hogy a gonosz szellem ne ártson, és Isten áldása legyen a házon. A gyerekeknek is adtak egy kortyot, hogy egészségesek legyenek. Az istálló sarkait is megszentelték- ugyancsak az ártó hatalmak ellen. Néhol a kútba és az állatok ivóvizébe tettek belőle. A mi vidékünkön ez ma is élő szokás.
Január hatodikán jártak a háromkirályok: Gáspár, Menyhárt és Boldizsár. Valaha felnőttek, majd iskolás gyerekek járták. Mostanság sajnos, csak hagyományőrző csoportok, iskolás gyerekek mutatják, játsszák el egymásnak.
„Békesség és áldás szálljon rá a házra,
Gazdájára, asszonyára, minden lakójára.
                                      Az ajándékukat dugják a kosárba.” :)

2011. jan. 3.

BÚÉK!


Üdvözlök mindenkit ez új esztendőben!
Énekes kanári fióka ki itt néz rátok nagy komolyan :) Kedvenceim a madarak, ezt már említettem. És azért is kezdem az új évet madaras fotóval, hátha "begyűjt" nekem még jópárat... Az újév mindenképp hozott újdonságot: a terepen megfigyelt fajlistámon 86. az erdei fülesbagoly és gyúrok rá, hogy ebben az évben kiteljen a 100! :)